03 آوریل 2020
آوریل 3, 2020

کاتاراکت یا آب مروارید

آوریل 3, 2020 ۰ Comment

کاتاراکت یا آب مروارید

کاتاراکت یا آب مروارید وجود کدورت بر روی عدسی چشم می باشد، عدسی چشم به طور طبیعی شفاف است . تغییرات ساختاری که در پروتئین های لنز ایجاد می شود منجر به کدورت لنز شده و به دنبال آن نور وارد شه به چشم دچار کاهش و پخش شدگی شده و فرد دچار تاری دید می گردد. ( دکتر سیامک ریاضی )

بر خلاف تصور اشتباهی که در رابطه با آب مروارید وجود دارد، دلیل بروز آن استفاده بیش از حد از چشم ها نیست.

کاتاراکت یا آب مروارید

علائم شایع کاتاراکت چیست؟

تاری دید بدون درد
تغییر مکرر نمره عینک
حساسیت به نور
اختلال دو بینی
زرد شدن رنگ ها یا محو شدن آن ها
احتیاج به نور زیاد برای مطالعه
کاهش دید در شب

علت ایجاد کاتاراکت یا آب مروارید چیست؟

باید بگوییم که افزایش سن، شایع ترین علت ایجاد کاتاراکت یا آب مروارید است. از دیگر علل آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

وارد شدن ضربه به چشم
مشکلات طبی همچون دیابت ( بیماری قند)
داشتن سابقه جراحی چشم
داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به کاتاراکت
مصرف طولانی مدت برخی از داروها همچون کورتون
قرار گرفتن بدون محافطت و طولانی مدت در معرض نور مستقیم آفتاب

نحوه تشخیص کاتاراکت

برای اینکه وجود ومیزان آب مروارید یا هر مشکلی که موجب ناراحتی و کاهش دید شده مشخص گردد باید به جراح و متخصص چشم مراجعه کرده و تحت معاینه دقیق با دستگاه اسلت لمپ قرار گرفت.

در بسیاری از این معاینات مشخص می شود که دلایل دیگری همچون ضعف عصب بینایی یا مشکلات شبکیه علاوه بر آب مروارید، موجب کاهش دید فرد شده اند که می توانند میزان بهبود دید به دنبال جراحی کاتاراکت را تحت تاثیر قرار دهند .

کاتاراکت یا آب مروارید

آب مروارید چگونه درمان می شود؟

در حال حاضر درمان قطعی آب مروارید با جراحی می باشد. باید گفت هیچگونه دارو، ورزش یا روش تغذیه ای وجود ندارد که موجب درمان آب مروارید شود.
جراحی کاتاراکت یا آب مروارید چه زمانی باید انجام شود؟

بهترین زمان برای جراحی هنگامی است که آب مروارید موجب کاهش دید گردد یا عملکرد روزانه فرد را تحت تاثیر قرار دهد اما در بعضی موارد به دلیل پیشرفت تدریجی کاتاراکت، فرد متوجه افت دید خود نشده و در زمان مراجعه و بررسی دید در فاصله استاندارد متوجه کاهش دید خود می گردد.

با توجه به معاینات انجام شده ، وجود بیماری زمینه ای، شغل فرد و بسیاری موارد دیگر ، در خصوص انجام جراحی بوسیله متخصص چشم تصمیم گیری خواهد شد.

در پایان باید یادآور شد امروزه جراحی کاتاراکت بوسیله روش مدرن فیکو با بی حسی موضعی و بدون بستری قابل انجام می باشد و امکان حذف عینک و کاهش یا حذف آستیگماتیسم هنگام جراحی وجود دارد و بهبود دید به دنبال جراحی کاتاراکت بر کیفیت زندگی فرد بسیار تاثیر گذار خواهد بود