16 مه 2019
می 16, 2019

نحوه رفتار با کودک ۴ ساله

می 16, 2019 ۰ Comment

نحوه رفتار با کودک ۴ ساله

شاید تولد چهار سالگی پسر یا دختر شما نزدیک باشد و به این فکر کنید که آیا تربیت بچه چهار ساله شرایط خاصی داره یا نه. در چهار سالگی عموما بچه ها رفتارهای خوبی از خودشون نشان نمیدهند و گاهی باعث دردسر پدر و مادر ها میشوند. در این مقاله به شما نحوه رفتار با کودکان چهار ساله را آموزش می دهیم.

خصوصیات کودک ۴ ساله:
سن چهار سالگی کودک به عنوان یکی از مهمترین دوره های رشد کودک محسوب می شود که در این سن علاوه بر خلاقیت، قدرت تخیل و همچنین بازیگوشی کودک نیز افزایش می یابد. بنابراین مطلع شدن از خصوصیات کودک چهار ساله کمک شایانی به والدین می کند، چرا که سبب می شود تا نحوه رفتار خود با کودک چهار ساله را فرا بگیرند و کمتر در این زمینه دچار مشکل گردند.

خصوصیات اجتماعی:
در سن چهار سالگی کودک این توانایی را دارد که تا حدی دوری مادر را تحمل نماید و همچنین از محیط خانه دور باشد و فارغ از دل تنگی در مهد کودک مشغول بازی و سرگرمی شود و در این مواقع به دیگران توجه ای ندارد و تنها به خود اهمیت می دهد و می توان گفت رفتاری مستقل دارد.

دوست دارد با همجنسان خود بازی کند و نسبت به اموال خود خساست نشان نمی دهد. همچنین کودک در این سن بسیار سرکش می شود و غالبا با موضوعاتی که بر خلاف میل او می باشد مخالفت می نماید و گاهی ممکن است مخالفت خود را با گریه کردن، لگد پراندن، شکستن وسایل و … ابراز نماید که برخی تصویر می کنند این رفتارها نشانه کودک لوس می باشد اما باید بدانید اینگونه برخوردها از ویژگی های کودک چهار ساله می باشد.

خصوصیات جسمانی:
تا قبل از ۴ سالگی کودک رشد جسمانی وی سریع می باشد، اما با شروع چهار سالگی سرعت رشد کودک در یک سیر منظم و آهسته قرار می گیرد. در مقابل فعالیت و انرژی کودک افزایش پیدا می کند. همچنین هماهنگی بین حرکت دست و پاهای کودک نیز افزایش می یابد به نحوی که توانایی انجام حرکت هایی از قبیل تاب خوردن، چرخیدن و پریدن را پیدا می کند و بدون کمک گرفتن از دیگران کار های شخصی خود همچون دست شویی رفتن، شستن دست و صورت، پوشیدن لباس و کفش و … را انجام دهد. کودک در ۴ سالگی مستعد ابتلا به بیماری های زیادی می باشد.

خصوصیات جنسی:
به عنوان یه مامان بابا شاید دوست نداشته باشید که به این موضوع فکر کنید، اما مسائل جنسی بعد طبیعی زندگی همه افراد بدون در نظر گرفتن سن هست. به گفته روانشناسان اگه بچه ها در سن چهار سالگی نسبت به اعضای خصوصی بدنشان واکنش نشان میدهند و یا از شما درباره بدن دیگران سوال می کنند این نگرانی نیست. فقط مراقب باشید که مسائل حاد مانند روابط جنسی و مسائل این چنینی را نبینند و اگر چنین اتفاقی افتاد از یک مشاور کمک بگیرید.

خصوصیات عاطفی:
یکی دیگر از خصوصیات کودک ۳ ساله و ۴ ساله صداقت و صمیمیتی است که در اظهار و بیان حالات عاطفی خود دارد. همانگونه که به راحتی احوالات درونی اش را بیان می کند، احساساتش نیز خیلی زود دست خوش تغییر قرار می گیرد. به نحوی که سریعتر دچار احساس خشم، ترس و حسادت می شوند.