31 مارس 2020
مارس 31, 2020

میومکتومی

مارس 31, 2020 ۰ Comment

میومکتومی

میومکتومی به عملی گفته می شود که طی آن فیبروم ها از رحم خارج می شوند. در واقع این جراحی موجب افزایش احتمال بارداری در خانم ها شده و برخلاف هیستروکتومی ، رحم دست نخورده باقی مانده و بیمار قادر به باردار شدن است. ( متخصص زنان )

درمان و علائم فیبروم

هنگامی که فیبروم با علائمی همچون درد ، فشار ، خون ریزی غیرطبیعی و تداخل در بارداری همراه باشد ، خارج کردن آن ضرورت پیدا می کند. برای درمان این عارضه روش های مختلفی همچون هیسترکتومی ، آمبولیزاسیون رحمی یا سونوگرافی با شدت بالا وجود دارد اما برای بانوانی که قصد بارداری یا نگه داشتن رحم خود را دارند ، انجام جراحی بهترین انتخاب است.

چگونگی انجام میومکتومی

انجام میومکتومی از روش های مختلفی امکان پذیر است که پس از بررسی فاکتور هایی همچون اندازه ، مکان و تعداد فیبروئید ها انتخاب می شود. در ادامه به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت :

لاپاراتومی ( شکمی ) : در این روش برشی بزرگ در دیواره شکم ایجاد می شود و طی آن می توان به منظور شناسایی ، تشخیص و درمان به حفره داخلی شکم دست یافت. لاپاراتومی تشخیصی زمانی صورت می گیرد که وضعیت بیمار از طریق سایر روش ها قابل تشخیص نباشد. برای برداشتن فیبروئید چند برش در عضله رحم ایجاد می شود. دوران نقاهت این روش حدود یک الی چهار روز بوده و معمولا پس از ۶ الی ۸ هفته بهبودی حاصل خواهد شد.

لاپاراسکوپی : در این روش ابتدا رحم رویت شده ، سپس نسبت به برداشتن فیبروئید ها اقدام می شود. در این روش در مقایسه با میومکتومی لاپاراتومی بهبودی بیمار سریع تر حاصل می شود. البته این روش برای درمان فیبروئید های بزرگ کاربردی نیست. لاپاراسکوپی عملی سرپایی بوده و معمولا به یک روز استراحت نیاز دارند.

هیستروسکوپی : زمانی که فیبروئید های موجود در داخل رحم و اندومتر بسیار بزرگ هستند ، سبب نازایی و حتی سقط جنین می شوند. در این حالت می توان میوم را از طریق هیستروسکوپی خارج کرد. این روش به صورت سرپایی انجام می شود.

زمان بهبودی پس از میومکتومی

بسته به اینکه میومکتومی از کدام روش انجام می شود ، زمان بهبودی آن نیز متفاوت است :

در صورتی که درمان از طریق لاپاراسکوپی صورت گیرد ، بهبودی پس از یک تا دو هفته حاصل می شود.

در صورتی که درمان از طریق هیستروسکوپی انجام شود ، بهبودی پس از چند روز تا دو هفته حاصل می شود.

در صورتی که درمان از طریق لاپاراتومی انجام شود ، بهبودی پس از چهار تا شش هفته حاصل می شود.

بازگشت فیبروئید

توجه داشته باشید که ممکن است فیبروئید مدتی پس از عمل جراحی ، بازگردد. این احتمال در فیبروئید های بزرگ تر بیشتر خواهد بود.

عوارض و خطرات

خونریزی

عفونت رحم

چسبندگی لوله های رحمی

عفونت لگن

ایجاد بافت اسکار

در برخی موارد نادر ممکن است اسکار ناشی از برش رحم منجر به ناباروری گردد یا به مثانه و روده آسیب وارد شود.

در مواردی که میومکتومی توسط هیستروکتومی انجام شود ، برداشتن فیبروئید خون ریزی بسیاری در پی خواهد داشت.