مایت‌ یا هیره چیست و ارتباط آنها با پوست چیست؟

مایت ها از خانواده عنکبوتیان و به دسته کنه ها تعلق دارند. اکثراً هشت پا دارند و در گرد و خاک منزل به مدت دو ماه و نیم زندگی میکنند و روزانه تخم می گذارند.
احتمالا تابحال اسم مایت را نشنیده باشید و ندانید که مایت ها یا هیره های خانگی موجوداتی میکروسکوپی هستند که با چشم غیرمسلح نمی توانیم آن ها را ببینیم ولی این حشرات ریز مدام در کنار ما و اکثراً در بالشت، ملحفه، پتو، صندلی راحتی، تار و پود فرش ها، عروسک های پولیشی، پوست و موها و حتی در بین مژگان و ابروهای ما و دیگر جاهای گرم و مرطوب که غبار در آن جا جمع میشود ، زندگی میکنند .

مایت ها از خانواده عنکبوتیان و به دسته کنه ها تعلق دارند. اکثراً هشت پا دارند و در گرد و خاک منزل به مدت دو ماه و نیم زندگی میکنند و روزانه تخم می گذارند.

غذای اصلی مایت، سلول های مرده پوست بدن، شوره سر انسان و حیوانات، قارچ ها، ذرات ریز موادغذایی پخش شده در سطح منزل و گردو خاک است.

شما نیز عنکبوت های زیادی در شکاف های ریز ریشه ی کُرک های صورت تان دارید که در فعالیت اند و با ولع، از چربی های طبیعی پوست تان تغذیه میکنند . اصلاً مشکلی وجود ندارد . این عنکبوت ها یا آراچنید های ساس مانند به نام مایت های صورت معروفند و زندگی ارام و مسالمت آمیزی در حفره ها و منفذهای پوست بیش تر انسانها دارند. این مایت ها در پوست نوزاد ها پیدا نمی شوند و این عقیده وجود دارد که به واسطه ی تماس با مادر به بچه منتقل میشوند .

مایت،مایت ها،حشره مایت
مایت ها اصلاً خطری برای انسان ندارند مگر این که تعدادشان خیلی زیاد شود

هنگامی که خواب هستید مایت ها روی صورت تان چه می کنند؟

این موجودات خزنده ی چندش آور ، هشت پا دارند و اکثرا ، شفاف و با اندازه های میکروسکوپی هستند؛ چیزی حدود سه دهم میلیمتر. این مایت ها در نزدیکی ریشه ی فولیکول های مو های صورت ، هم در مردان و هم در زنان زندگی میکنند و داخل منفذها خود را پنهان میکنند .

اکنون این موجودات چه اصراری دارند که فشرده به هم در این منفذهای ریز زندگی کنند؟ دسترسی اسان به سبیوم ها یا همان چربی هایی که پوست تان برای هیدراته نگه داشتن پوست ترشح میکنند . سبیوم به وسیله غددی که داخل حفره های پوست تان قرار دارند تولید میشوند ، یعنی نزدکی ریشه ی فولیکول های مو.

مایت ها شب ها که شما در خواب هستید با تونل زدن در منفذها پوست به دنبال این غذا های چرب می گردند، ولی روز ها به روی سطح پوست می خزند تا جفت گیری کنند. آری، شب ها که می خوابید مایت ها پارتی شبانه روی صورت تان راه می اندازند و شما دعوت نیستید!

مایت های صورت معمولاً جذب بزرگترین حفره های پوست بدن تان میشوند که شامل منفذهای پوست در نزدیکی گونه ها ، بینی و پیشانی میشود .

بر اساس مطالعه ای در سال ۱۹۹۲، فولیکول هایی که دچار عفونت شده اند میتواند به یک باره، شش مایت را در خود جای دهند اما هنوز هم ، جا برای مایت های بیش تر باقی می ماند! هر مایت میتواند تا دو هفته زنده بماند.

این مایت ها اصلاً خطری برای انسان ندارند مگر این که تعدادشان خیلی زیاد شود که میتوانند گاهی منجر به یک بیماری به نام دمودیکوزیس یا انگل دمودکس شوند. دمودیکوزیس در انسان میتواند کهیر یا عوارض هایی قرمز یا سفید رنگ روی پوست به وجود آورد که اکثراً با افت واکنش ایمنی در بدن مرتبط است.

مایت،مایت ها،حشره مایت
مایت های صورت معمولاً جذب بزرگترین حفره های پوست بدن تان میشوند

پیش‌گیری همیشه بهتر از درمان است

کنترل جمعیت دمودکس مایتها و کاهش تکثیر بی اندازه این کرمها، جهت پیش‌گیری از بروز یا تشدید بیماریهای پوستی بسیار مهم است.

تقریبا هیچ انسانی وجود ندارد که روی صورتش جانداری درحال زندگی نباشد. امکان دیدن آن ها بصورت عادی وجود ندارد ولی ندیدن آن ها دلیلی بر نبودنشان نیست. این حشرات کل عمر خود را روی صورت انسان سپری می کنند، آن جا متولد می شوند، زاد و ولد می کنند و می میرند.

با این همه این موجودات میکروسکوپی کاملا بی زیان هستند و از آنجایی که در بدن تمامی انسانها حضور دارند، می توانند به آشکار کردن تاریخ تکامل انسان با جزئیاتی دقیق کمک کنند.

هنوز مشخص نیست به چه دلیل این جانداران روی پوست صورت و بدن انسان زندگی می کنند و در مورد منبع غذایی آن ها نیز نظریه های مختلفی وجود دارد :باکتری های پوستی، سلول های مرده پوست یا چربی پوست.

از این رو پژوهشگران درحال بررسی ریزارگانیزم هایی هستند که در بدن این مایت ها وجود دارند تا با کمک آن ها بتوانند رژیم غذایی آن ها را تعیین کنند. دانشمندان براین باورند مایت ها در حفره های محل سکونت خود تخم گذاری کرده و به این شکل به جمعیت آن ها اضافه می شود.

این جانداران تمامی ماده های زائدی که در زمان زندگی شان در بدنشان تولید می شود داخل بدن نگه می دارند تا زمانی که بمیرند. این جانداران برای انسان زیان آور نیستند ولی می توانند با بروز مشکلاتی پوستی از قبیل آکنه- روزاسه در رابطه باشند.

این بیماری باعث پیدایش لکه های قرمز و سرخی دائمی گونه ها و صورت اشخاص خواهد شد. مطالعات نشان می دهند جمعیت دمودکس ها در صورت اشخاص مبتلا به روزاسه بسیار بیشتر از صورت اشخاص سالم است.

در مبتلایان به روزاسه، در هر سانتیمتر مربع از پوست ۱۰ تا ۲۰ مایت وجود دارند، درحالی که در پوست سالم این تعداد یک تا دو مایت در سانتیمتر مربع است. با این همه دانشمندان این موجودات را عامل ابتلا به روزاسه نمی دانند و احتمال می دهند حمله باکتری ها در حین مرگ مایت ها می تواند عامل ابتلا به این بیماری باشد.

دانشمندان می گویند ممکن است این جانداران میکروسکوپی برای انسان مفید نیز باشند، برای مثال می توانند سلول های مرده را از پوست جدا کنند و یا باکتری های زیان آور پوست را از بین ببرند. هیچ راهی وجود ندارد که بتواند این جانداران را برای همیشه از روی پوست پاک کند، هرچند درمان هایی برای این کار وجود دارد ، ولی بعد از ۶ هفته، مایت ها مجدداً بازمی گردند زیرا این جانداران روی تمامی سطوحی که با انسان در تماسند، بالشت، ملحفه و تشک موجودند.

این احتمال وجود دارد که اولین بار، مایت ها از حیواناتی مثل سگ ها یا گرگ ها به انسان انتقال یافته باشند. علاوه بر رابطه انسان با حیوان، این جانداران ارتباط انسانها با یکدیگر را نیز طی تاریخ آشکار می سازند.

بررسی DNA آن ها نشان می دهد مایت هایی که در بدن چینی ها وجود دارد ، با نمونه هایی که در بدن ساکنان آمریکای شمالی و جنوبی یافت می شود متفاوت است. وجود این اختلاف ها می تواند در مطالعه تاریخ مهاجرت اجداد انسان در سیاره زمین مؤثر باشد و نزدیک ترین وابستگان انسان امروزی را معرفی کند.