فقط ۳ زن و مرد در جهان به این زبان صحبت می کنند

این سه انسان آخرین افرادی هستند که در یک دهکده ماهیگیری در اعماق جنگلهای پاپوا در جزیره اندونزی به زبان باستانی Dusner صحبت می‌کنند. البته دانشمندان با کمی تاخیر به این فکر افتاده‌اند؛ چرا که زمین‌لرزه‌ها و سیل‌های اخیر، کل این جامعه را که برای مراسمی مانند ازدواج از این زبان استفاده می‌کردند، برای همیشه از میان برد.
محققان دانشکده زبان‌شناسی و آواشناسی دانشگاه آکسفورد این زبان را کشف کرده و دکتر سوریل موفو در ماه اکتبر برای ثبت این زبان به اندونزی سفر کرد. اما چند روز پس از این که وی آن جا را ترک کرد، قسمت شرقی استان پاپوا با سیل روبرو شد و تیم محققان نتوانسته بودند از زنده‌ماندن سه متکلم زبان Dusner که دو زن ۶۰ ساله و یک مرد حدودا ۷۰ ساله بودند، اطمینان حاصل کنند.
اکنون دکتر موفو توانسته با این افراد ارتباط برقرار کرده و پروژه ۱۴ ماهه محققان برای ثبت لغات و دستور زبان این زبان قدیمی ادامه پیدا کرده ‌است.
پرفسور ماری دارلیمپر، رهبر این تحقیقات اظهار کرد: وقوع سیل در اندونزی مصیبت بزرگی برای ساکنان این جزیره فوق‌العاده بود و ما چندین ماه را در هراس برای شنیدن خبری از بقای سخن‌گویان به این زبان قدیمی منتظر مانده بودیم.
وی افزود: اما این موضوع بیان کننده اهمیت پروژه است. ما تازه سال گذشته به وجود این زبان پی بردیم و اگر آنرا ثبت نکنیم، برای همیشه از میان خواهد رفت.
دلیل کاهش یافتن این زبان این است که اکنون بیشتر افراد محلی به کودکان خود زبان مالزیایی می‌آموزند؛ چرا که برای گذران زندگی مفیدتر است. اما این زبان هنوز در مراسم ازدواج مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بر اساس برآوردها، نیمی از ۶۰۰۰ زبان ثبت‌شده در جهان در ۵۰ سال آینده از بین خواهند رفت.