31 مارس 2020
مارس 31, 2020

عمل ترمیمی بینی

مارس 31, 2020 ۰ Comment

عمل ترمیمی بینی

درصورتیکه فردی عمل بینی انجام داده باشد اما بنا به دلایلی نتیجه عمل برای او رضایت بخش و قابل قبول نباشد ، نیاز به عمل ثانویه یا همان عمل ترمیمی بینی دارد. در واقع عمل ترمیمی بینی به منظور رفع عارضه های به وجود آمده پس از عمل رینوپلاستی اولیه یا برطرف کردن ایراد بینی که در حین عمل اول به طور کامل رفع نشده است ، می باشد. هرچند در مواردی که ، مشکل موجود در بینی بیمار به حدی است که طی یک عمل قابل رفع نمی باشد نیز نیاز به عمل دوم بوده که در چنین شرایطی جراح بینی قبل از عمل ، این نکته را به بیمار خواهد گفت.

از آنجاییکه بینی در مرکز صورت واقع شده است لذا بسیار مورد توجه بوده و در دید مخاطب می باشد لذا کوچکترین ایراد آن به چشم می آید ؛ از این رو عمل رینوپلاستی از انواع اعمال جراحی پیچیده با حساسیت بالا به شمار می رود. بنابراین انتخاب جراح بینی ماهر و باتجربه برای کسب نتیجه مطلوب ، از مهمترین اقدامات قبل از عمل بینی می باشد.

حال چنانچه پس از انجام عمل رینوپلاستی به دلایلی همچون

خطای پزشکی
عدم مهارت لازم جراح
عدم رعایت صحیح مراقبت های بعد از عمل بینی
و غیره ، بینی بیمار دارای عیوبی مثل

برآمدگی بینی که به طور کامل برطرف نگردیده است
افتادگی بینی به دلیل استفاده از روش نامناسب
برجستگی یا کوتاهی نوک بینی
سربالا شدن بیش از اندازه نوک بینی
بروز مشکلات عملکردی بینی
و غیره باشد ، نیاز به عمل ترمیمی بینی به جهت رفع آن ها است.

نکاتی که باید قبل از عمل ترمیمی بینی بدانید
در صورتیکه نیاز به عمل ترمیمی بینی دارید لازم است نسبت به موارد زیر آگاهی داشته باشید:

قبل از هرچیز باید بدانید که بین عمل اولیه و ثانویه بینی باید حداقل یک سال فاصله زمانی باشد ؛ بنابراین درست است که تحت شرایط روحی نامناسبی به جهت نواقص موجود هستید اما با توجه به خطرات عمل ترمیمی بینی ، لذا بهتر است صبور بوده و تا زمان مناسب برای انجام عمل دوم صبر نمایید.
همچنین نیاز است که دید خود را نسبت به انجام عمل ترمیمی واقع گرایانه کنید زیرا جراحی ترمیمی و ثانویه بینی به مراتب با محدودیت های بیشتری روبرو خواهد بود.
در صورتیکه اسکلت بینی شما توانایی عمل ترمیمی را نداشته باشد ، جراح بینی به شما خواهد گفت ؛ در چنین شرایطی یا نیاز است که مدت زمان بیشتری را منتظر بمانید تا بینی استحکام خود را بازیابد ، یا حتی شاید لازم باشد به منظور پیشگیری از عوارض بدتر از انجام دوباره آن چشم پوشی نمایید.
برای انجام عمل ترمیمی بینی نباید هیچگونه زخمی درون بینی وجود داشته باشد.
علت یک سال فاصله بین عمل بینی و عمل ترمیمی آن چیست
همانطور که بیان شد نیاز است که عمل ترمیمی بینی پس از گذشت حداقل یک سال انجام پذیرد که علت آن را در ادامه توضیح خواهیم داد.

اغلب افرادی که نیاز به عمل ترمیمی بینی پیدا می کنند با توجه به اینکه تصور داشتند بینی آن ها پس از عمل رینوپلاستی بهبود یافته و در وضعیت ایده آل قرار خواهد گرفت ، هنگامی که با عوارض و ایراد پس از عمل بینی روبرو می شوند به شدت آسیب روحی دیده و می خواهند هرچه سریعتر راهکاری برای رفع مشکلشان پیدا کنند. از آنجایی که آن ها انتظار یک بینی زیبا و بدون نقص را داشته اند چنانچه با خلاف این موضوع روبرو می شوند ، برایشان غیرقابل تحمل بوده و این مطلب که باوجود هزینه ای که برای رفع مشکل بینی خود کرده اند نتیجه دلخواه حاصل نشده است ، برایشان آزار دهنده خواهد بود. لذا اصرار دارند هرچه سریعتر عمل ترمیمی بینی انجام داده و نقص به وجود آمده برطرف گردد.

اما جراحان بینی به بیماران می گویند که برای انجام عمل دوم نیاز به گذشت مدت زمانی یک ساله می باشد علت این امر آن است که:

اولا چون پوست بینی حین عمل از روی بافت و اسکلت آن جدا می شود ، لذا برای مجدد چسبیدن و جوش خوردن به زمان بسیار طولانی احتیاج دارد که این زمان معمولا یک سال می باشد. تا قبل از اتمام این دوره ، بینی بیمار هنوز تورم داشته و شکل نهایی آن ظاهر نشده است.
دوما ساختار بینی به خاطر عمل رینوپلاستی ضعیف شده است و تا زمان بازیابی استحکام اولیه ، انجام عمل ترمیمی بینی خطرناک بوده و حساسیت بسیار بالاتری دارد.
هزینه عمل ترمیمی بینی
هزینه عمل ترمیمی بینی بسته به وسعت عمل و میزان تغییرات مورد نیاز بیماران مختلف ، یکسان نبوده و برای آگاهی یافتن از آن باید ابتدا به مطب پزشک مورد نظر خود رفته و پس از معاینه و مشاوره ، از قیمت عمل ترمیمی بینی خود مطلع گردید.