15 مارس 2020
مارس 15, 2020

زایمان سزارین و طبیعی

مارس 15, 2020 ۰ Comment

زایمان سزارین و طبیعی

زایمان سزارین و طبیعی : بی شک مادر شدن یکی از زیباترین تجربه های خانم ها در طول زندگی شان است اما بسیاری از آن ها به دلیل دردی که دوران بارداری و زایمان برای آن ها به دنبال دارد همواره در رابطه با نحوه زایمان خود دچار نگرانی بوده و به همین دلیل از پزشک متخصص خود سوالات زیادی در رابطه با روش های زایمان می پرسند. ( متخصص زنان در خرم آباد )


ترس ها و تصورات نادرستی که در رابطه با زایمان طبیعی وجود دارد موجب می شود که بیشتر خانم ها از انجام این روش برای به دنیا آوردن نوزاد خود خودداری کرده و بیشتر خواستار زایمان سزارین باشند. افراد باید بدانند که از نظر علمی و همینطور پزشکی زایمان طبیعی بسیار بهتر از زایمان سزارین بوده و بر آن ارجح می باشد مگر در شرایطی که انجام زایمان طبیعی برای مادر و جنین خطرساز باشد.
دلایل انجام زایمان سزارین چیست؟
زایمان طبیعی در شرایط ذیل برای افراد مناسب نبوده و توصیه دکتر کاملیا بیرانوند حیدری ، جراح و متخصص زنان در خرم آباد به افرادی با شرایط زیر این است که برای وضع حمل از زایمان سزارین بهره گیرند:
در صورتی که پزشک با چک کردن مداوم قلب جنین متوجه شود که روند اکسیژن رسانی به جنین به طور صحیح صورت نمی پذیرد.
در شرایطی که روند زایمان کند بوده و پیشرفت خوبی نداشته باشد.
بزرگ بودن بیش از اندازه جنین
بارداری های چندقلویی
مبتلا بودن مادر به برخی بیماری های مزمن
قرارگیری بندناف روی سر جنین و غیره.
تفاوت زایمان سزارین و زایمان طبیعی و مزایای زایمان طبیعی
این دو روش دارای یکسری تفاوت با هم هستند که در ادامه تعدادی از آن ها را آورده ایم:
خانم ها بلافاصله بعد از زایمان طبیعی می توانند فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرند و بهبودی آن ها سریع تر از خانم هایی که زایمان سزارین انجام داده اند به دست خواهد آمد.
به دلیل اینکه برای انجام این روش نیاز به ایجاد برش بر روی شکم نیست لذا بر روی بدن فرد جای برش و زخم باقی نخواهد ماند.
داخل شکم و رحم حین زایمان طبیعی دستکاری نمی شود لذا ریسک عفونت بعد از این روش از زایمان سزارین به مراتب کمتر می باشد.
برخلاف زایمان سزارین، در حین زایمان طبیعی مقدار زیادی هورمون درد ترشح می گردد. این هورمون نقش موثری در خروج مایع امینوتیک از ریه و تکامل آن دارد این امر موجب می شود که ریسک بروز مشکلات تنفسی پس از زایمان طبیعی بسیار کمتر از زایمان سزارین باشد.