دندانپزشک متخصص ارتودنسی

هنگامی که فردی تصمیم به ارتودنسی می گیرد و جستجوی خود برای بدست آوردن بهترین ارتودنسی را شروع می کند، متوجه می شود که ارتودنسی یکی از تخصص های ارتودنسی است و برای بدست آوردن بهترین کیفیت ارتودنسی بایستی به دندانپزشکی مراجعه کند که متخصص ارتودنسی باشد.( متخصص ارتودنسی کرج )

اینکه دندانپزشکی در تابلوی خود کلمه ارتودنسی را درج کرده باشد یا اینکه برای یکی از دوستان شما ارتودنسی انجام داده باشد، دلیل بر متخصص ارتودنسی بودن آن دندانپزشک نیست.

یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی پس از طی کردن دوره ۶ساله دندانپزشکی خود،در آزمون ورودی تخصص دندانپزشکی شرکت می کند و به این ترتیب جواز حضور در دوره سه_چهار ساله ارتودنسی را به دست می آورد.

اما سوال اینجاست که یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی در این دوره تخصصی چه آموزشهایی را می بیند که وی را دارای صلاحیت انجام درمان ارتودنسی می سازد؟

تخصص ارتودنسی چند سال است؟

در دانشکده های دندانپزشکی ایران، دوره ارتودنسی تخصصی ۳-۴سال می باشد؛برخی دانشکده ها واحدهای این رشته تخصصی را در سه سال (۶ترم)ارائه می کنند و برخی دیگر، سال چهارم را نیز به تخصص ارتودنسی می افزایند.

دوره آموزشی ارتودنسی خواه سه سال باشد و خواه چهارسال ،دانشجوی تخصصی این رشته بایستی واحدهای مربوطه را بگذراند تا فارغ التحصیل تخصص ارتودنسی محسوب شود.

واحدهای درسی ارتودنسی تخصصی به شرح ذیل می باشد:

ترم اول دوره تخصصی به ترم علوم پایه شهرت دارد و‌ در این ترم دانشجویان تخصصی رشته های مختلف دندانپزشکی ،یک سری دروس مشترک موسوم به علوم پایه را می گذرانند.

البته برخی واحدهای دوره تخصصی از قبیل بیومکانیک ارتودنسی یا تکنیک های دستگاه های متحرک نیز از همین ترم شروع می شود.

دانشجویان دوره تخصصی ارتودنسی یک سری کارهای عملی مربوط به ارتودنسی ثابت ( همان سیم بستن دندان ها ) را روی دستگاهی موسوم به تایپودنت را از همین ترم شروع می کنند.

از ترم دوم آموزش های تخصصی مربوط به ارتودنسی جدی تر می شود و دانشجویان تخصصی مهارت هایی مانند تکنیک دستگاههای ثابت ، فوتوگرافی ارتودنسی،مدیریت درمان ارتودنسی و درمانهای ارتودنسی بالینی را آغاز می کنند و شروع پذیرش بیماران برای انجام ارتودنسی عملی روی بیمار نیز معمولاً از همین ترم شروع می شود.

در انتهای هر سال آموزشی نیز آزمونی تحت عنوان امتحان ارتقا از دانشجویان تخصصی گرفته می شود تا دانشجویان جواز پایان سال  تحصیلی ارتودنسی تخصصی خود را دریافت کنند و وارد سال بعدی آموزش خود شوند.

در سال دوم آموزش ارتودنسی تخصصی،واحدهایی مشترک و مرتبط با بخشهای تخصصی دیگر از قبیل: پریودنتیکس، پروتزهای دندانی، دندانپزشکی کودکان، رادیولوژی دهان وبویژه جراحی فک و صورت ارائه می شود و دانشجویان تخصصی، مسائل ارتودنسی مرتبط با سایر رشته ها را آموزش می بینند.

واحدهای درسی ارتودنسی تخصصی

در مواردی که بیماران ارتوسرجری ( بیمارانی که علاوه بر ارتودنسی نیازمند جراحی فک می باشند ) را پذیرش نموده باشند، موظف هستند که همراه با انجام کارهای آماده سازی وی برای انجام جراحی فک ،اتاق عمل هم بروند.

ژورنال کلاب ،بررسی مشکلات شکاف و کام و لب در کنار ادامه واحدهای تکنیک ارتودنسی ثابت و متحرک و آموزشهای بالینی جهت تشخیص و طرح درمان ارتودنسی از جمله واحدهای شاخص سال دوم آموزش ارتودنسی است.

در سال سوم تخصص ارتودنسی، دانشجویان تخصصی مهارت های مربوط به کنترل بالینی بیماران،ریتنشن و ریلپس درمانها را آموزش می بینند و بتدریج بیمارانی که در سال اول پذیرش نموده بودند را به اتمام می رسانند.

انجام پایان نامه ارتودنسی نیز یکی دیگر از مهمترین واحدهای سال سوم آموزش تخصصی ارتودنسی است.

دانشجویان تخصصی ارتودنسی پس از پایان دوره تخصصی آموزش خود،در آزمون بورد تخصصی ارتودنسی شرکت می کنند و هم بصورت تئوری و هم بصورت عملی دروس فراگرفته را در معرض آزمون قرار می دهند.

دانشجویان تخصصی که موفق به کسب بورد تخصصی ارتودنسی شوند،می توانند دوران طرح تخصصی خود را بصورت هیئت علمی دانشگاه در دانشکده های دندانپزشکی سپری نمایند.

دکتر ارتودنسی

همانطور که در قسمت فوق توضیح داده شد،یک دکتر ارتودنسی یک دکتر دندانپزشک متخصص ارتودنسی است که این دوره های آموزشی چند ساله را دیده باشد.

دکتر ارتودنسی بودن نیازمند کسب این مدرک ارزشمند تخصصی است. دکتر ارتودنسی به دکتر دندانپزشکی که یک دوره کوتاه ارتودنسی را دیده است اطلاق نمی شود و یک دکتر ارتودنسی بایستی حتماً در مهر و سرنسخه خود، عنوان متخصص ارتودنسی را درج نموده باشد.

برخی از دندانپزشکان که علاقه مند به انجام ارتودنسی هستند ولی نتوانسته اند وارد دوره تخصصی ارتودنسی شوند، در یک سری دوره های آشنایی با ارتودنسی شرکت می کنند و کلمه ارتودنسی را در تابلوی مطب خود درج می کنند که به معنای صلاحیت آنها برای انجام ارتودنسی نیست.

یک متخصص ارتودنسی برای فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی،یک دوره کامل درمان ارتودنسی انواع مختلفی از بیماران را انجام داده است.

متخصص ارتودنسی خوب

یک متخصص ارتودنسی برای فارغ التحصیلی بایستی تمام واحدهای نظری و عملی ارتودنسی را طی کرده باشد تا از نظر دانشکده دندانپزشکی واجد شرایط کسب مدرک متخصص ارتودنسی شناخته شود.

یک متخصص ارتودنسی پایان نامه تخصصی ارتودنسی خود را نیز تحت نظر استاد راهنما و مشاور سپری می کند و همینطور طبق کوریکولوم آموزشی بخش، بایستی تعدادی از بیماران ارتودنسی را به اتمام برساند تا بتواند مدرک خود را اخذ نماید.

یک متخصص ارتودنسی خوب در آزمون بورد تخصصی نیز حدنصاب تئوری و عملی را کسب می نماید و واجد شرایط کسب مدرک بورد تخصصی می شود.

بهترین دکتر متخصص ارتودنسی

پس ازینکه یک متخصص ارتودنسی فارغ التحصیل می شود و وارد بازار کار ارتودنسی می شود، در قیاس با متخصصین ارتودنسی خوب دیگر قرار می گیرد.

در واقع یک متخصص ارتودنسی خوب برای اینکه به عنوان بهترین دکتر متخصص ارتودنسی شناخته شود، بایستی یک سری مهارتهای عملی و رفتاری را به توانمندی های علمی خود اضافه کند.

شاید کنترل رفتاری بیماران در ارتودنسی مهمترین پارامتر در این رابطه باشد؛ درمان ارتودنسی درمانی طولانی می باشد و کنترل رفتاری بیماران در دراز مدت یک مهارت رفتاری ویژه ای را می طلبد.

علاوه بر این چون در درمانهای ارتودنسی با بازه سنی جوان روبرو هستیم، بهترین متخصص ارتودنسی بایستی مهارت به روز بودن و قدرت راضی کردن سلیقه های مختلف این سنین را داشته باشد.

بهترین دکتر متخصص ارتودنسی بایستی مردم دار باشد و در قبال انتقادات و پیشنهادات سعه صدر بالایی را از خود نشان دهد.

بطور خلاصه بایستی عنوان کرد که بهترین متخصص ارتودنسی بایستی از مجموع لحاظ،از باقی متخصصین ارتودنسی خوب، بهتر باشد.

دندانپزشک متخصص ارتودنسی در تهران و دندانپزشک متخصص ارتودنسی در کرج

کلینیک های تخصصی ارتودنسی دکتر اصلانی در تهران و کرج دارای امکانات منحصر به فردی می باشند و با سابقه چندین ساله درمان بیماران ارتودنسی ،تسهیلات ویژه ای را در اختیار مراجعه کنندگان تهران و کرج قرار داده اند.

دکتر فرزین اصلانی متخصص ارتودنسی و عضو هیئت علمی دانشگاه بوده و از معدود متخصصین ارتودنسی کشور می باشند که مدرک فوق تخصصی ارتودنسی را دریافت نموده اند.ایشان تنها فوق تخصص ارتودنسی کرج و استان البرز می باشند.