جای کبودی روی پوست به چه دلیل است و چگونه میتوان کبودی را برطرف کرد؟

مویرگ ها رگ های خونی بسیار ظریفی هستند که مواد مغذی را بین خون و بافت های اطراف منتقل میکنند و هر تغییری در آن ها سبب بروز کبودی میشود .هر چه باعث نازکی پوست، کاهش کلاژن، یا ضعیف شدن دیواره مویرگ ها شود، احتمال کبود شدنتان را هم بالا می برد.


ریچل نظریان، متخصص پوست در نیویورک میگوید :مویرگ های بسیار ظریف داریم که تنها با بافت و پوست مراقبت میشوند . هر چه باعث نازکی پوست، کاهش کلاژن، یا ضعیف شدن دیواره مویرگ ها شود، احتمال کبود شدنتان را هم بالا می برد. برخی از مناطق مثل ساق پا، لایه های کمتری دارند و کبودی در این نقاط قدری دردناک تر است.

علت هایی که باعث کبودی پوست میشوند

ضربه خوردن

پیر شدن

دارو یا مکمل استفاده می کنید

مصرف استروئید

استعداد ژنتیکی علتی برای کبودی های بی علت بدن

پلاکت پائین خون از دلیل های کبودی بدن

اختلالات خون ریزی، مثل هموفیلی

شکستگی استخوان

بعضی انواع سرطان

مشکلات کبد

کبودی پوست,دلایل کبودی پوست,کبودی پوست سرطان
راههای بهبود کبودی پوست

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

هر شخصی در صورت مواجهه با علایم یا مسایل مربوط به کبودی که در ادامه به آن ها اشاره شده است باید به پزشک مراجعه کند:

– احتمال شکستگی استخوان

– از دست رفتن عملکرد یک مفصل، اندام یا عضله

– درد رو به افزایش

– عود کبودی در ناحیه تحت‌تأثیر قرار گرفته

– کبودی بدون علت

– عدم بهبود کبودی طی دو هفته

– ایجاد اختلال در بینایی به واسطه کبودی

افرادی که داروهای رقیق کننده خون مثل وارفارین استفاده میکنند ، در صورت زمین خوردن یا اسیب دیدگی های شدید باید پزشک را از این مسئله آگاه سازند.

پزشک میتواند در تشخیص وجود وضعیت یا علت اصلی کبودی که فرد از آن آگاه نیست به وی کمک کند.

چطور روند بهبود کبودی پوست را سرعت بخشیم؟

بعضی اشخاص امکان دارد تصمیم داشته باشند تا روند بهبود کبودی را سرعت داده یا درد مرتبط با آن را کاهش دهند. موارد زیر من جمله اقداماتی هستند که میتوان در این زمینه مد نظر قرار داد:

استفاده از کمپرس یخ

استفاده از یخ روی ناحیه تحت‌تأثیر قرار گرفته یکی از اولین اقداماتی است که به بهبود کبودی کمک میکند . برای این کار میتوانید از هر چیز یخ‌زده مثل یک بسته سبزیجات یخ زده هم استفاده کنید.

یخ یا هر چیز یخ زده دیگر را در یک حوله یا پارچه پیچیده و آن را روی ناحیه موردنظر بگذارید . یخ یا شی یخ زده را بصورت مستقیم روی پوست قرار ندهید برای این که میتواند به اسیب دیدگی بیش تر منجر شود.

استفاده از کمپرس سرد روی یک کبودی تازه کاهش خون ریزی و تورم را در پی دارد. این میتواند میزان کلی کبودی را هم کاهش دهد برای این که از نشت هرچه بیش تر خون جلوگیری کرده و التهاب را کاهش میدهد .

استفاده از کرم های موضعی

اشخاص بسیاری از کرم های موضعی و ویتامین B3، یا ویتامین K برای کمک به تسریع بهبود کبودی استفاده میکنند .

همچنین، شما میتوانید از داروهای ضد درد بدون نسخه مثل استافینومن، و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای کاهش درد و التهاب اطراف کبودی استفاده کنید. از استفاده آسپرین خودداری کنید برای این که میتواند خون ریزی را افزایش دهد.

زمانی که کبودی بعد از انجام عمل جراحی شکل گرفته یا در کبودی های گسترده ممکن است جلوگیری از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هم توصیه شود برای این که این داروها خطر تشدید خون ریزی را افزایش می‌دهند . قبل از استفاده از این داروها برای بهبود کبودی باید با پزشک خود مشورت کنید.