15 مارس 2020
مارس 15, 2020

تخمدان پلی کیستیک

مارس 15, 2020 ۰ Comment

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک از جمله اختلالات هورمونی نسبتاً شایع در میان خانم ها می باشد که در سنین باروری علائم مختلفی را در آن ها به وجود می آورد. ( متخصص زنان تهران )

وجود بیش از اندازه آندروژن یا هورمون های مردانه و نامنظم بودن چرخه قاعدگی رایج ترین مشکلاتی هستند که به دنبال وجود این سندرم در بانوان ایجاد می گردد.

دلیل نامگذاری این بیماری وجود تخمدان هایی می باشد که دارای چند کیست کوچک بوده و در کنار هم بزرگ شده اند. نام دیگر این سندرم، سندرم اشتین لونتال بوده و باید بگوییم با وجود اینکه در بیشتر خانم های مبتلا، تخمدان های پلی کیستیک وجود دارد اما ممکن است برخی از آن ها این کیست های چندگانه را نداشته باشند.

دلیل بروز سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

با وجود اینکه تا به امروز هیچ دلیل و جهش ژنتیکی مشخصی به عنوان علت این بیماری شناسایی نشده است اما برخی از شواهد حاکی از این هستند که این سندرم ارثی بوده و مربوط به مسائل ژنتیکی است.

مقاومت به انسولین یا عدم توانایی تولید انسولین با سندرم پلی کیستیک ارتباط دارد بنابراین می توان این مورد را نیز با علت ایجاد سندرم تخمدان پلی کیستیک مرتبط دانست.

تخمدان پلی کیستیک چه علائمی دارد؟

یک یا همه علائمی که در ذیل آمده اند ممکن است در خانم ها وجود داشته باشند. لازم به ذکر است که علائم این بیماری در خانم ها متفاوت است.

جوش

امکان دارد خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از آندروژن دچار برخی مشکلات پوستی همچون جوش شوند. از دیگر تغییرات پوستی مرتبط با این سندرم می توان به تیره شدن قسمت هایی از پوست اشاره نمود.

رشد موهای زائد

هنگامی که تولید آندروژن توسط تخمدان ها افزایش می یابد رشد بیش از حد موهای زائد را به دنبال خواهد داشت که به آن هیرسوتیسم اطلاق می شود.

ناحیه تحتانی شکم، بالای لب و اطراف نوک سینه ها نواحی هستند که رشد موهای ضخیم و سایه رنگ بیشتر در آن ها اتفاق می افتد.

بی نظمی قاعدگی

یکی از مشکلات دیگری که این سندرم ایجاد می کند در چرخه قاعدگی می باشد که در نهایت منجر به مشکلات قاعدگی خواهد شد. این مشکلات معمولاً در دوران بلوغ بروز می نمایند.

افراد باید توجه داشته باشند چرخه قاعدگی ممکن است در ابتدا طبیعی بوده و پس از آن نامنظم شود یا شروع خونریزی با تاخیر صورت گیرد.

ریزش مو یا نازک شدن آن

این مشکل بیشتر در میانسالی بروز می کند.

ناباروری

همانطور که در فوق گفتیم یکی از عوارض ناشی از وجود سندرم تخمدان پلی کیستیک نامنظمی های قاعدگی است؛ در اثر این مشکل ممکن است تخمک گذاری انجام نشده و همین امر موجب ناباروری خانم های مبتلا به این سندرم شود.

یکی از اصلی ترین دلایل مراجعه خانم های مبتلا به تخمدان پلی کیستیک به مطب دکتر سوزان پیروان ، میل به بارداری می باشد.

خونریزی شدید و غیرطبیعی

خانم هایی که به این سندرم ابتلا دارند به دلیل عدم انجام تخمک گذاری یا کاهش آن پروژستون کمتری نسبت به خانم های دیگر دارند که این امر موجب ضخامت آندومتر، لکه بینی و خونریزی شدید واژینال در آن ها می گردد.

افراد باید در نظر داشته باشند رشد بیش از اندازه آندومتر در غیاب تولید پروژستون موجب افزایش خطر ابتلا به هایپرپلازی آندومتر و سرطان رحم در خانم ها می شود.

از دیگر مشکلات ناشی از وجود این سندرم در بانوان می توان به مشکلات خواب، خستگی، سردرد، درد ناحیه لگن، افزایش وزن و تغییرات حالت روحی می شود.