01 سپتامبر 2020
سپتامبر 1, 2020

بیماری های ارتوپدی

سپتامبر 1, 2020 ۰ Comment

بیماری های ارتوپدی

بیماری های ارتوپدی : ارتوپد ، علمی است که به تشخیص ، پیشگیری و درمان بیماری های سیستم حرکتی بدن به خصوص ستون فقرات می پردازد. تشخیص و درمان بیماری های ارتوپدی ، باید به دست متخصص ارتوپد یا در واقع جراح و متخصص بیماری های استخوان و مفاصل انجام شود.


درمان بیماری های ارتوپدی

معمولا زمانی که بیماران به متخصص بیماری های استخوان و مفاصل ، مراجعه می کنند از درد زیاد سیستم حرکتی بدن خود شکایت دارند ، برای نمونه درد کمر یا درد زانو.

متخصص بیماری های استخوان ، قادر به تشخیص علت درد بیماران می باشد و سپس به وسیله انجام تصویربرداری ، رادیوگرافی ، سی تی اسکن ، ام آر آی و غیره بیماری را تشخیص می دهد و پس از تشخیص ؛ بهترین راه درمان را برای بیمار انتخاب می کن.

لازم به ذکر است با توجه به پیشرفت بیماری ، بسیاری از بیماری های ارتوپدی را می توان با روش های غیرجراحی هم چون ماساژدرمانی ، فیزیوتراپی ، دارو و غیره درمان کرد.

بیماری های ارتوپدی
انواع بیماری های ارتوپدی

ما به معرفی برخی از بیماری های ارتوپدی در این مقاله می پردازیم.

بیماری فتق دیسک
بیماری رماتیسم مفصلی
آرتروز مفصل ران
خار پاشنه
بیماری مارفان
بیماری مافوچی
بیماری آرتریت
بیماری کیفوز
بیماری لوردوز

بیماری آرتریت

آرتریت ، به معنی ورم مفصل می باشد و منظور از بیماری آرتریت ، ملتهب شدن مفصل است ؛ این بیماری انواع مختلفی دارد که عبارتند از : آرتریت  روماتوئید ، روماتیسم مفصلی کودکان ، آرتریت عفونی و غیره.

شایع ترین نوع بیماری های آرتریت ، بیماری استئوآرتریت می باشد که از آن به عنوان ساییدگی مفصل نیز یاد می کنند.

علائم بیماری آرتریت ، با توجه به نوع آن متفاوت می باشد اما مواردی همچون تورم ، خشکی و محدودیت در حرکت مفصل جزء علائم مشترک آن به حساب می آیند.

برای درمان بیماری های آرتریت ، با توجه به نوع و پیشرفت آن از روش های درمانی متفاوتی استفاده می کنند که برخی از آن ها عبارتند از :

فیزیوتراپی ، دارودرمانی ، بریس و در نهایت انجام جراحی.

بیماری های ارتوپدی
بیماری خار پاشنه

در قسمت زیرین استخوان پاشنه پا ، برجستگی کوچکی وجود دارد که به آن خار پاشنه گفته می شود ؛ بسیاری از بیماران تصور می کنند علت درد پاشنه پا وجود خار پاشنه می باشد ولی این طور نیست زیرا بسیاری از مردم خار پاشنه دارند ، اما دردی در این ناحیه حس نمی کنند.

خار پاشنه ، دقیقا در ناحیه اتصال فاشیای پلانتار به استخوان پاشنه است و در واقع ، علت بروز درد در ناحیه پاشنه پا ؛ به دلیل التهاب فاشیای پلانتار می باشد.
بیماری فتق دیسک

بیماری فتق دیسک که نام دیگر آن بیماری هرنی می باشد ، ناحیه ستون فقرات افراد را درگیر می کند ؛ طبق مطالعات انجام شده بهترین روش درمان دیسک پاره شده ، انجام جراحی است.
بیماری رماتیسم مفصلی

رماتیسم مفصلی ؛ یکی از انواع بیماری آرتریت است که باعث التهاب ، درد و تورم در ناحیه مفصل می شود ؛ پیشرفت این بیماری می تواند در نهایت منجر به تخریب مفصل شود.

بیماری رماتیسم مفصلی ؛ در همه سنین دیده می شود ، اما شایع ترین زمان بروز آن بین ۴۰ الی ۶۰ سالگی می باشد و ناگفته نماند که شیوع این بیماری در زنان ، سه برابر مردان است.