آنچه باید در مورد آزمایش ها و چکاپ های دوره ای زنان بدانید

زندگی در شهرهای بزرگ بدون هوای آلوده ، آب آلوده به نیترات شده ، آلودگی صوتی ، استرس و … امکان پذیر نیست پس چرا بعضی ها سالم و سلامت تا ۱۰۰ سالگی عمر می کنند و بعضی ها در جوانی و میانسالی به انواع و اقسام بیماری ها مبتلا می شوند و خیلی زود دنیا را ترک می کنند ؟! پاسخ این سوال را شاید بتوان در یک کلمه خلاصه کرد :

« غربالگری ». تحقیقات ثابت کرده اند افرادی که به طور مرتب آزمایش می دهد و تحت بررسی های پزشکی قرار می گیرند به مراتب عمر طولانی تر و مفید تری دارند. آزمایش های دوره ای به شما کمک می کنند از هزینه های گزاف درمان ، درد ، ناتوانی و افسردگی حاصل از بیماری ها در امان بمانید. البته آزمایش همیشه باعث پیشگیری نمی شود اما اغلب اوقات می تواند بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داده و شانس درمان را افزایش دهد. در این مقاله به هفت آزمایش ضروری برای خانم ها در سنین مختلف اشاره خواهیم کرد.

یک نکته مهم :
اگر در معرض عوامل خطر ساز سرطان ها ، دیابت ، فشار خون ، چربی خون ، پوکی استخوان و … قرار دارید و سابقه این بیماری ها در خانواده تان وجود دارد، باید طبق نظر پزشک از سنین پایین تر و در فواصل کوتاه تر مورد آزمایش و بررسی قرار بگیرید پس حتما در این مورد از پزشک خانواده خود سوال کنید.

* انجام پاپ اسمیر پس از ازدواج و شروع اولین رابطه جنسی، حداقل هر دو سال یک بار تا ۳۰ سالگی توصیه می شود.

اگر می خواهید از سرطان سینه پیشگیری کنید …
ماموگرافی و معاینه سینه
سریان سینه شایع ترین سرطان در میان خانم ها به شمار می آید. هر چه زودتر متوجه این سرطان شوید ، شانس بیشتری برای درمان خواهید داشت چرا که در مراحل اولیه ، احتمال انتقال آن به غدد لنفاوی ، شش ها ، مغز و … کمتر است.

معاینه سینه : در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی باید هر یک تا سه سال سینه های تان توسط متخصص زنان معاینه کلینیکی شود. بعد از ۴۰ سالگی نیز این معاینه باید هر سال انجام شود. در این تست ، پزشک با لمس انگشتان خود سعی می کند توده ها یا هر بر آمدگی غیر عادی را در سینه تشخیص دهد.

ماموگرافی : در ۴۰ تا ۵۰ سالگی باید سالی یک بار ماموگرافی انجام دهید. از ۵۰ تا ۷۴ سالگی نیز باید هر دو سال یک بار این آزمایش را انجام دهید ، بعد از ۷۵ سالگی هم باید با نظر پزشک آن را تکرار کنید. در ماموگرافی ، سینه تحت فشار نسبی قرار می گیرد سپس با استفاده از اشعه ایکس از آن عکسبرداری می شود. این روش می تواند توده را قبل از این که متوجه آن شوید ، تشخیص دهد. با این روش حال دریافت نتیجه طبیعی ، صد درصد احتمال سرطان را رد نمی کرد بنابراین باید این آزمایش را در فواصل منظم تکرار کنید. خانم هایی که در معرض خطر سرطان سینه هستند شاید به سونوگرافی و ام آر آی سینه هم احتیاج پیدا کنند.

اگر نگران سلامت جنسی تان هستید …
– پاپ اسمیر و تست HPV
با انجام تست پاپ اسمیر در فواصل منظم می توان به راحتی سلول های غیر عادی دهانه رحم را شناسایی و با برداشتن آن ها از ابتلا به سرطان دهانه رحم پیشگیری کرد. دهانه رحم یا سرویکس یک معبر باریک بین رحم و واژن است. علت اصلی سرطان دهانه رحم نیز ویروس زگیل تناسلی یا پاپیلوم انسانی ( HPV ) شناخته شده است.

پاپ اسمیر : انجام پاپ اسمیر پس از ازدواج و شروع اولین رابطه زناشویی ، حداقل هر دو سال یک بار تا ۳۰ سالگی توصیه می شود. از ۳۰ سالگی به بعد نیز اگر نتیجه سه بار پاپ اسمیر پشت سر هم طبیعی باشد می توان هر سه سال یک بار آن را تکرار کرد. برای انجام پاپ اسمیر ، پزشک با قرار دادن وسیله ای به نام اسپکولوم داخل واژن سعی می کند کانال واژن را باز کندو آن را به خوبی بررسی کند. توجه داشته باشید که ۷۲ ساعت قبل از انجام آزمایش باید از شست و شوی داخل واژن با آب و مواد ضد عفونی کننده پرهیز کنید. این آزمایش همچنین نباید در دوران قاعدگی یا خونریزی فعال انجام شود.